U budućnosti je Kneževoj palači, zajedno sa susjednom Providurovom palačom namijenjena muzejska funkcija za smještaj Baštinskog muzeja / Muzeja 2 Palače koji će na jednom mjestu okupiti sve odjele sadašnjeg Narodnog muzeja Zadar.
Kneževa palača otvorena je 17. svibnja 2011. godine. Već prvu godinu svog otvorenja ugošćava brojne izložbe, koncerte, razne projekcije knjiga i filmova, odigrane su predstave te je otvorena manifestacija More.
Tijekom druge polovice 20. stoljeća pa do Domovinskog rata Kneževa je palača svojim višestrukim funkcijama oplemenjivala kulturni život grada kao Gradska knjižnica, Glazbena i baletna škola, dom pjevačkog društva Petar Zoranić itd.
Narodni muzej Zadar je 2011. godine uz pomoć Grada Zadra i zadarskog Konzervatorskog odjela pokrenuo je akciju privremenog osposobljavanja nekoliko dvorana u izložbene svrhe.
Kneževa palača je građevina koja je najviše razorena tijekom Domovinskog rata u Zadru. Krajem 1991. i početkom 1992. godine pogođena je s osam projektila velikog kalibra što je uzrokovalo ogromna oštećenja i onesposobilo građevinu za bilo kakvo korištenje.
Kneževu palaču u Zadru bilježe povijesni izvori još u 13. stoljeću, a u njenim temeljima arheološki istraživački radovi otkrili su dijelove zgrade iz rimskog i kasnoantičkog razdoblja. Prema tim nalazima, prostor današnje Kneževe palače bio je izgrađen i nastanjen još od rimskih vremena.
Za vrijeme Domovinskog rata, krajem 1991. i početkom 1992. godine, Kneževa palača je bila pogođena s osam projektila velikog kalibra koja su prouzrokovala velika oštećenja i vidno narušila statiku same građevine.